ČLÁNKY

Proč adoptovat psího seniora?

O štěňátka a mladé psy je obrovský zájem. Bohužel staří pejsci takové štěstí nemají a často končí zejména na stará kolena v útulcích. Většinu lidí ani nenapadne si adoptovat psího seniora, bojí se nemocí a nechtějí zažít ztrátu svého miláčka. Adopce starých pejsků má však řadu nesporných výhod. A právě o některých z nich si povíme v následujících řádcích.

Zachráníte psí život

Každá adopce je důležitá, ale v případě staršího pejska je o to dojemnější a krásnější. Jste to právě vy, kdo dá šanci starému pejskovi, kterého všichni přehlížejí a obcházejí obloukem. Uvidíte, jak bude neskonale vděčný a zahrne vás psí láskou. Staří pejsci toho navíc k životu moc nepotřebují, stačí jim teplo domova, dobré jídlo a pohlazení.

Krátké procházky

Pokud nejste typ, který by si užíval dlouhé túry, je starší pejsek ideální volba. Rychleji se unaví a je nenáročný. Většině takových psů stačí během dne krátké procházky, jelikož jsou již v pokročilém věku a po kratším úseku vycházky jsou již vyčerpaní.

Prakticky hotový pes

Většina starších pejsků je klidných a vychovaných. Socializaci i základní povely mnohdy zvládají velmi dobře, mají hygienické návyky, umí chodit na vodítku, nic neničí a nejsou přehnaně aktivní. Zkrátka a dobře, je s nimi mnohem méně práce než například se štěňaty.

I dědouškové a babičky potřebují domov

Pejsek v pokročilém věku vyžaduje především klid, jistotu a lásku. Nepotřebuje celý den pozornost jako štěně, spokojí se pouze s vaší přítomností, mazlením a občas také s dobrůtkami. Adopce psího seniora obohatí váš život, rozšíří obzory a především, pomůžete zachránit nějakou úžasnou psí duši.

Autor: Sandra Tanhäuserová

Co udělat, než necháme psa doma samotného?

Před odchodem dlouhá procházka

Zkombinujte procházku s místem, na kterém se pejsek může pořádně vyřádit a proběhnout. Ideální je například psí park. Můžete trénovat přivolání, agility nebo jen aportovat míček. Pes se tak unaví a zbytek dne pravděpodobně prospí.

Nechte rozsvíceno

I pejsci se mohou bát tmy, proto když víte, že se budete vracet domů pozdě v noci, nechte rozsvíceno v místnosti, kde se právě nachází. Bude se cítit klidněji a bezpečněji.

Odejděte bez loučení

Nejlepší odchod je ten tichý, žádné přehnané loučení. Tím psa velmi stresujete, cítí se rozrušeně a nepříjemně. Zkuste z bytu odejít potichu a pomalu. Uvidíte, že jakmile se vrátíte domů, tak vás hned mezi dveřmi uvítá a bude mít radost, že jste doma.

Kousací hračky

Na trhu již máme celé množství pevných a pružných hraček na kousání. Těmi se pejsek zabaví a dostane ze sebe nahromaděný stres. Nejlepší možnost je mít doma několik hraček a pravidelně je obměňovat, aby se neokoukaly.

Zábavné hry

Pes se doma často nudí, proto mu zkuste samotu ozvláštnit a dát najevo, že to není zase taková hrůza, jak se zdá. Oblíbenou hračkou je například míček s dírkami, do kterého vložíme pamlsky, které z něj následně při pohybu budou vypadávat. Pejsek bude rád, že dostává mňamky a zároveň si trénuje mozek. Fenoménem poslední doby se stala tzv. lízací podložka, která zamezuje hltání a zklidňuje, jelikož pomáhá redukovat stres. Je to ideální volba v situaci, kdy ho potřebujete zabavit na delší dobu.

Autor: Sandra Tanhäuserová

Pes není dárek

Vánoce jsou období, kdy se poptávka po štěňatech prudce zvyšuje. Pracovníci útulku musí zájemce velmi pečlivě vybírat, jinak by zvířata skončila ve špatných rukou. Zejména děti tlačí na své rodiče s prosbou živého zvířete pod stromečkem. Velká část rodičů jim toto přání bohužel splní.

Zvíře jako vánoční překvapení

Pes není věc, proto si jeho darování pečlivě rozmyslete. I když se vám to může zdát jako dobrý nápad, nejprve se ujistěte, že člověk, kterému psa chcete pořídit, o něj má opravdu zájem. V žádném případě nedarujte zvíře bez předchozího souhlasu budoucího majitele. Velmi snadno se totiž může stát, že člověk o dané zvíře nebude mít zájem a to pak skončí v útulku.

Zábava pro děti

Děti milují zvířátka. Jakmile tedy najdou pod vánočním stromečkem malou chlupatou roztomilou kuličku, je vše zalité sluncem. Ale ta chlupatá kulička poroste a už nebude tak rozkošná jako dříve. Dítě přestane bavit, nebude se o ni starat a co teď? S pořízením psa automaticky přichází práce a starosti. Musí se krmit, venčit, vychovávat. A to zpravidla menší děti rychle omrzí. Pejsek tak často skončí v útulku jako nešťastný vánoční dárek.

Nezkušený majitel

Člověk, který nikdy neměl zvíře, si přes inzerát koupí pejska. Jak to asi může dopadnout? Pes má svoje potřeby, kvalitní stravu, péči, dobrou výchovu a pravidelnou návštěvu veterináře. Když si ho však pořídí člověk, který neví, jak se o něj postarat, nedopadá to většinou dobře. Zvláště období Vánoc k takovým případům svádí, jelikož je dost lidí osamělých. Proto po svém boku chtějí mít parťáka, který jim toto období usnadní.

Živé dárky končí v útulku

Je to každý rok stejné. V prosinci se útulky vyprázdní a v následujících měsících přijímají pejsků mnohonásobně více. Lidé zjistí, že nemají dostatek financí, zvíře je omrzelo nebo se stalo nevhodným dárkem. Ušetřete zvířata takového trápení a rozmyslete si jejich adopci či koupi opravdu důkladně. Zvíře není věc, je to živý tvor a má také city.

Autor: Sandra Tanhäuserová

Přispějte také

Platební příkaz

Transparentní účet: 745746747/0600


Dárcovská SMS

DMSmezeraPESVNOUZImezera30
DMSmezeraPESVNOUZImezera60
DMSmezeraPESVNOUZImezera90 NA 87 777

Klikni a daruj

Detaily pro platbu Paysec. více informací


PayPal

Bezpečné platby na internetu Možnost platby platebními kartami.

Nákup

Můžete přispět také tím, že nakoupíte u našich parterů.. více informací

Materiální pomoc

Chcete přispět např. zakoupením krmiva? Více informací

Dobrovolnictví

Chcete připojit ruku k dílu? Více informací

Partneři

naši sponzoři a dárci