Nejčastější chyby při výběru pejska

29 listopadu, 2021

Pořízení psího parťáka je jednou z nejzásadnějších kroků vašeho života. Proto byste se měli ujistit, že pejsek, kterého si chcete adoptovat, bude souznít s vaším životním stylem. Ne vždy se to ale podaří.

Vzhled – problém číslo jedna

Většina lidi vybírá podle vzhledu. Pokud si však pořizujete kámoše na zbytek života, neměl by to pro vás být ten primární faktor. Pes, který se vám zalíbí díky barvě, velikosti nebo délce chlupů, nemusí ani zdaleka odpovídat povaze, která by se k vám hodila.

Povahové rysy pejska

Obecně platí, že byste si měli vybírat psa, který odráží vaši povahu. To znamená, že když například rádi sportujete, jste aktivní a máte na pejska hodně času, tak pro vás bude ideální bláznivý a veselý pes, který miluje dlouhé vycházky a je vhodný k různým sportům. Mnoho lidí dělá tu chybu, že si chce domů vzít zvíře, které je diametrálně odlišné, jen na základě prvních pocitů. Musíme si uvědomit, že pejsek, který nebude dostávat péči, jakou si zaslouží, nebude šťastný a spokojený. To se pak může projevit ničením nábytku, štěkotem či agresivitou.

Nedostatečná informovanost

Ne, psovi nestačí jen miska vody a granulí. Není optimální ani to, když pejska pustíte na zahradu a nevěnujete se mu. Pokud chcete mít vychovaného psího kamaráda, musíte tomu obětovat svůj čas. Pracování s důvěrou, procházky, venčení v psím parku, socializace. Důležitá je také kvalitní strava a správný veterinář. Výdaje za pejska nekončí u zaplacení adopčního poplatku. Nemůžete přijít do útulku se slovy, že chcete psa, ale vlastně nemáte žádný plán. Pes vám nevydrží samotný doma 12 hodin. Mnoho lidí si tyto základní věci neuvědomuje a zbytečně tak připravuje pracovníky v útulcích o drahocenný čas.

Pestrá minulost

Velká část psů z útulků má pestrou minulost, proto si často s sebou nesou určité problémové chování nebo návyky. Není dobré řešení vzít vašeho vyvoleného na procházku pouze jednou, měli byste jej venčit pravidelně, tak poznáte, jak pejsek reaguje, zda vychází s ostatními psy, lidmi a podobně. Ignorovat fakt, že má zvíře psychický problém, rozhodně není řešení. Na psychice pejska musíme pracovat a zvyšovat mu sebevědomí. Pokud víte, že na pejska nebudete mít tolik času, nechte si od pracovníka útulku poradit, jaký pes by pro vás byl vhodný. Existuje mnoho pejsků, kteří jsou přátelští a veselí i přes strasti, které se jim v životě stali.

Nezvládám svého psa

Když už si člověk adoptuje psa z útulku, nechce ho do něj znovu vracet. Je to chyba v případě, když pejska opravdu nezvládáte a vidíte na něm, že je nešťastný. Pokud nevíte, jak s hafanem pracovat, zkuste se obrátit na psího trenéra nebo cvičák. V naší republice je spousta kvalifikovaných a osvědčených trenérů, kteří vám rádi pomohou zlepšit vztah s vaším miláčkem. Bohužel v některých případech to nedopadne, jak bychom si přáli. Poté byste měli kontaktovat útulek, ze kterého jste si pejska pořizovali. Přiznat si, že mu bude lépe bez vás, je chytré a zodpovědné řešení.

Autor: Sandra Tanhäuserová

Další novinky

Křest kalendáře s Annou Julií Slováčkovou

2 září, 2023 - Rádi bychom vás pozvali na koncert Anna Julie Slováčková do Lucerna Music Bar 4.10.2023, na kterém se uskuteční... více..

Podpořte tisk psího stolního a nástěnného kalendáře 2024

8 srpna, 2023 - Již po osmé máme projekt na hithit.com, kde nás můžete podpořit zakoupením stolního nebo nástěnného... více..

Zneužití čísla bankovního účtu projektu Psí přání

31 května, 2023 - Vážení dárci, pozor, naše číslo transparentního účtu pro projekt Psí přání 213870886/0600 může být... více..

Děkujeme firmě Hill’s Pet Nutrition s.r.o.

20 března, 2023 - Uzavřeli jsme smlouvu o spolupráci s firmou Hill’s Pet Nutrition s.r.o., která bude dodávat do psích a... více..

FOR PETS 2023

10 března, 2023 - Přijďte se podívat na veletrh chovatelských potřeb pro zvířata v Praze, který se koná 13. – 16.4. v PVA... více..

Krásné Vánoce!

21 prosince, 2022 - Vážení fanoušci, kamarádi, přátelé… moc Vám děkujeme za celoroční pomoc a podporu pejskům, budeme se... více..

Přispějte také

Platební příkaz

Transparentní účet: 745746747/0600


Dárcovská SMS

DMSmezeraPESVNOUZImezera30
DMSmezeraPESVNOUZImezera60
DMSmezeraPESVNOUZImezera90 NA 87 777

Klikni a daruj

Detaily pro platbu Paysec. více informací


PayPal

Bezpečné platby na internetu Možnost platby platebními kartami.

Nákup

Můžete přispět také tím, že nakoupíte u našich parterů.. více informací

Materiální pomoc

Chcete přispět např. zakoupením krmiva? Více informací

Dobrovolnictví

Chcete připojit ruku k dílu? Více informací

Partneři

naši sponzoři a dárci