Jak vybrat správný útulek

22 listopadu, 2021

Pokud se rozhodneme pořídit si psího parťáka, měli bychom v první řadě vybrat správný útulek. Proto bych vám ráda dala několik tipů na co si při výběru útulku dávat pozor, a jaké informace by vám neměli uniknout.

Jaký útulek rozhodně NE?

Když si vyhlédnete konkrétního pejska, tak je dobré ho vzít několikrát na společnou procházku. Pokud zjistíte, že útulek nemá otevírací dobu pro veřejnost a nelze ani po domluvě psy venčit, jděte jinam. Zajímejte se také o pejsky, z jakých podmínek pocházejí nebo proč se v útulku ocitli.

Podmínky adopce

Každý útulek má podmínky přizpůsobené na míru, ale základ tvoří adopční smlouva, adopční poplatek a kastrace (v případě, že pejsek ještě není kastrovaný). Adopční smlouva je sepsána s budoucím majitelem psa, důležité informace jsou například bydliště a kontakt na majitele. Při změně bydliště jste povinni útulek informovat. Spolu se smlouvou dostanete očkovací průkaz, ve kterém by správně měli být již nějaké očkování a odčervení. Adopční poplatek je individuální, ale většinou se pohybuje v rozmezí 1500 Kč až 3500 Kč. Veterinární náklady stojí opravdu dost peněz a tohle je jen malá část, kterou za pejska zaplatíte. Kastrace je povinná z důvodu, aby se zvířata nemohla dále rozmnožovat.

Mám vybraného pejska z útulku, co dál?

Standardně to probíhá tak, že projevíte zájem buď přes kontaktní formulář, e-mail nebo telefonní číslo. Většina útulků postupuje tím způsobem, že od vás nejprve budou potřebovat informace o vaší osobě. Základní údaje, bydliště, zaměstnání, jakého psa hledáte, proč chcete pejska, kolik času mu můžete věnovat, jestli máte zkušenosti se zvířaty a podobně. Pokud pracovník útulku usoudí, že jste vhodný kandidát, ozve se vám a můžete se domluvit na první návštěvu. Zde je to velmi individuální, ale většina psích útulků postupuje tím způsobem, že se osobně seznámíte a poté se bavíte již o konkrétním pejskovi, který vás zaujal. Na jednoho pejska může být velké množství zájemců, pracovníci útulku vybírají nové majitele opravdu pečlivě. U některých útulků je také pravidlo minimálně tří procházek s pejskem, než si ho vůbec odvezete domů. Pejsek si na vás potřebuje zvyknout a seznámit se s vámi. Procházky také slouží k tomu, abyste zjistili, zda je tento pes pro vás opravdu vhodný, mnohdy se stane, že vám například povahou nebo chováním nevyhovuje a jiskra tam nepřeskočí.

Jak přivítat pejska v novém domově?

Nezapomínejte na to, že váš nový parťák se ocitne na neznámém místě plném cizích lidí a pachů. Musíte proto k němu přistupovat pomalu, klidně a s trpělivostí. Pro začátek byste si měli nachystat vodítko a rozhodně ho v začátcích nesundávat. V bytě či domě se pejsek musí rozkoukat, netlačte na něj a dejte mu čas. Při příchodu do nového domova mu nachystejte pelíšek, misku na vodu a jídlo, aby si spojil toto místo s něčím příjemným.

Registrace u veterináře

Pokud si pořizujete zvíře, měli byste ho zaregistrovat na veterinární klinice. Při vstupní prohlídce si vás lékař zapíše do systému a udělá základní vyšetření.

Výběr psího parťáka je běh na dlouhou trať. Pejska si nemusíte vybrat za týden ani měsíc, všechno má svůj čas. Nový domov hledá opravdu hromada hafanů, proto se nebojte, že byste žádného nenašli a nezachránili.

Autor: Sandra Tanhäuserová

Další novinky

Křest kalendáře s Annou Julií Slováčkovou

2 září, 2023 - Rádi bychom vás pozvali na koncert Anna Julie Slováčková do Lucerna Music Bar 4.10.2023, na kterém se uskuteční... více..

Podpořte tisk psího stolního a nástěnného kalendáře 2024

8 srpna, 2023 - Již po osmé máme projekt na hithit.com, kde nás můžete podpořit zakoupením stolního nebo nástěnného... více..

Zneužití čísla bankovního účtu projektu Psí přání

31 května, 2023 - Vážení dárci, pozor, naše číslo transparentního účtu pro projekt Psí přání 213870886/0600 může být... více..

Děkujeme firmě Hill’s Pet Nutrition s.r.o.

20 března, 2023 - Uzavřeli jsme smlouvu o spolupráci s firmou Hill’s Pet Nutrition s.r.o., která bude dodávat do psích a... více..

FOR PETS 2023

10 března, 2023 - Přijďte se podívat na veletrh chovatelských potřeb pro zvířata v Praze, který se koná 13. – 16.4. v PVA... více..

Krásné Vánoce!

21 prosince, 2022 - Vážení fanoušci, kamarádi, přátelé… moc Vám děkujeme za celoroční pomoc a podporu pejskům, budeme se... více..

Přispějte také

Platební příkaz

Transparentní účet: 745746747/0600


Dárcovská SMS

DMSmezeraPESVNOUZImezera30
DMSmezeraPESVNOUZImezera60
DMSmezeraPESVNOUZImezera90 NA 87 777

Klikni a daruj

Detaily pro platbu Paysec. více informací


PayPal

Bezpečné platby na internetu Možnost platby platebními kartami.

Nákup

Můžete přispět také tím, že nakoupíte u našich parterů.. více informací

Materiální pomoc

Chcete přispět např. zakoupením krmiva? Více informací

Dobrovolnictví

Chcete připojit ruku k dílu? Více informací

Partneři

naši sponzoři a dárci