Jak vybrat správný útulek

22 listopadu, 2021

Pokud se rozhodneme pořídit si psího parťáka, měli bychom v první řadě vybrat správný útulek. Proto bych vám ráda dala několik tipů na co si při výběru útulku dávat pozor, a jaké informace by vám neměli uniknout.

Jaký útulek rozhodně NE?

Když si vyhlédnete konkrétního pejska, tak je dobré ho vzít několikrát na společnou procházku. Pokud zjistíte, že útulek nemá otevírací dobu pro veřejnost a nelze ani po domluvě psy venčit, jděte jinam. Zajímejte se také o pejsky, z jakých podmínek pocházejí nebo proč se v útulku ocitli.

Podmínky adopce

Každý útulek má podmínky přizpůsobené na míru, ale základ tvoří adopční smlouva, adopční poplatek a kastrace (v případě, že pejsek ještě není kastrovaný). Adopční smlouva je sepsána s budoucím majitelem psa, důležité informace jsou například bydliště a kontakt na majitele. Při změně bydliště jste povinni útulek informovat. Spolu se smlouvou dostanete očkovací průkaz, ve kterém by správně měli být již nějaké očkování a odčervení. Adopční poplatek je individuální, ale většinou se pohybuje v rozmezí 1500 Kč až 3500 Kč. Veterinární náklady stojí opravdu dost peněz a tohle je jen malá část, kterou za pejska zaplatíte. Kastrace je povinná z důvodu, aby se zvířata nemohla dále rozmnožovat.

Mám vybraného pejska z útulku, co dál?

Standardně to probíhá tak, že projevíte zájem buď přes kontaktní formulář, e-mail nebo telefonní číslo. Většina útulků postupuje tím způsobem, že od vás nejprve budou potřebovat informace o vaší osobě. Základní údaje, bydliště, zaměstnání, jakého psa hledáte, proč chcete pejska, kolik času mu můžete věnovat, jestli máte zkušenosti se zvířaty a podobně. Pokud pracovník útulku usoudí, že jste vhodný kandidát, ozve se vám a můžete se domluvit na první návštěvu. Zde je to velmi individuální, ale většina psích útulků postupuje tím způsobem, že se osobně seznámíte a poté se bavíte již o konkrétním pejskovi, který vás zaujal. Na jednoho pejska může být velké množství zájemců, pracovníci útulku vybírají nové majitele opravdu pečlivě. U některých útulků je také pravidlo minimálně tří procházek s pejskem, než si ho vůbec odvezete domů. Pejsek si na vás potřebuje zvyknout a seznámit se s vámi. Procházky také slouží k tomu, abyste zjistili, zda je tento pes pro vás opravdu vhodný, mnohdy se stane, že vám například povahou nebo chováním nevyhovuje a jiskra tam nepřeskočí.

Jak přivítat pejska v novém domově?

Nezapomínejte na to, že váš nový parťák se ocitne na neznámém místě plném cizích lidí a pachů. Musíte proto k němu přistupovat pomalu, klidně a s trpělivostí. Pro začátek byste si měli nachystat vodítko a rozhodně ho v začátcích nesundávat. V bytě či domě se pejsek musí rozkoukat, netlačte na něj a dejte mu čas. Při příchodu do nového domova mu nachystejte pelíšek, misku na vodu a jídlo, aby si spojil toto místo s něčím příjemným.

Registrace u veterináře

Pokud si pořizujete zvíře, měli byste ho zaregistrovat na veterinární klinice. Při vstupní prohlídce si vás lékař zapíše do systému a udělá základní vyšetření.

Výběr psího parťáka je běh na dlouhou trať. Pejska si nemusíte vybrat za týden ani měsíc, všechno má svůj čas. Nový domov hledá opravdu hromada hafanů, proto se nebojte, že byste žádného nenašli a nezachránili.

Autor: Sandra Tanhäuserová

Další novinky

Krásné Vánoce!

21 prosince, 2022 - Vážení fanoušci, kamarádi, přátelé… moc Vám děkujeme za celoroční pomoc a podporu pejskům, budeme se... více..

Vánoční psí přání spuštěno!

15 listopadu, 2022 - Dnes pro Vás oficiálně spouštíme vánoční kolo psího přání 🙃 Pojďte obdarovat některého ze 106 pejsků... více..

Nástěnný a stolní kalendář pro rok 2023

27 září, 2022 - Již v prodeji! Děkujeme všem za podporu v projektu hithit.com, kde se podařila vybrat dostatečná částka a... více..

Jak správně pečovat o psa? 2. část

20 září, 2022 - V minulém článku jsme si řekli něco málo o stříhání drápků, vyčesávání srsti a pravidelném... více..

Jak správně pečovat o psa – 1. část

12 září, 2022 - Život se čtyřnohým parťákem s sebou přináší i mnoho povinností, které je však nutné pro zdraví... více..

Náš projekt na hithit.com – Podpořte tisk psího stolního a nástěnného kalendáře 2023

16 srpna, 2022 - Již po sedmé máme projekt na hithit.com, kde nás můžete podpořit zakoupením stolního nebo nástěnného... více..

Přispějte také

Platební příkaz

Transparentní účet: 745746747/0600


Dárcovská SMS

DMSmezeraPESVNOUZImezera30
DMSmezeraPESVNOUZImezera60
DMSmezeraPESVNOUZImezera90 NA 87 777

Klikni a daruj

Detaily pro platbu Paysec. více informací


PayPal

Bezpečné platby na internetu Možnost platby platebními kartami.

Nákup

Můžete přispět také tím, že nakoupíte u našich parterů.. více informací

Materiální pomoc

Chcete přispět např. zakoupením krmiva? Více informací

Dobrovolnictví

Chcete připojit ruku k dílu? Více informací

Partneři

naši sponzoři a dárci